Δείτε τ΄ αποτελέσματα, τις τελικές βαθμολογίες, αναλυτικά το πρόγραμμα της τελικής φάσης και ποιοι είναι οι αντίπαλοι της εθνικής μας ως τον τελικό!

 

Ολοκληρώθηκε η α΄ φάση του ευρωμπάσκετ, με την διεξαγωγή της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων. Η εθνική μας, όπως αναμενόταν, κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της και στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Βοσνία & Ερζεγοβίνη και σε περίπτωση νίκης -που όλοι οι Έλληνες φίλαθλοι πιστεύουν ότι βάσει της δυναμικής των διεθνών μας θα έρθει- θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Ισλανδία-Γεωργία. Οι μαχητικοί Ισλανδοί έσπασαν το αήττητο των Πολωνών, τους πήραν την πρώτη θέση στον β΄ όμιλο και άφησαν εκτός οκτάδας την Ρωσία. Η Γεωργία πάρα την ήττα πήρε την δεύτερη θέση στον α΄ όμιλο και μαζί με το πρώτο και αήττητο Μαυροβούνιο θα διεκδικήσουν μια θέση από 1 ως 8.  Τέλος, στον τέταρτο όμιλο η Κροατία κατέκτησε την πρώτη θέση και μαζί με την Βοσνία & Ερζεγοβίνη που κατετάγη δεύτερη, πέρασαν στην οκτάδα.

Δείτε όλα τ΄ αποτελέσματα της α΄ φάσης,  τις τελικές βαθμολογίες των ομίλων, καθώς και το πρόγραμμα της τελικής φάσης του ευρωμπάσκετ:

Α΄ ΦΑΣΗ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Μαυροβούνιο-Γεωργία 78-55

Αρμενία-Σκόπια 56-67

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πορτογαλία-Αρμενία 70-54

Σκόπια-Μαυροβούνιο 44-67

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Γεωργία-Σκόπια 85-61

Μαυροβούνιο-Πορτογαλία 66-36

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Αρμενία-Μαυροβούνιο 44-78

Πορτογαλία-Γεωργία 55-82

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

Σκόπια-Πορτογαλία 54-63

Γεωργία-Αρμενία 62-65

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Μαυροβούνιο 4-0 289-179 8, 2.Γεωργία 2-2 284-259 6, 3.Πορτογαλία 2-2 224-256 6, 4.Σκόπια 1-3 226-271 5, 5.Αρμενία 1-3 219-277 4.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Ρωσία-Εσθονία 61-49

Λευκορωσία-Ισλανδία 73-68

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πολωνία-Λευκορωσία 80-51

Ισλανδία-Ρωσία 71-65

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Εσθονία-Ισλανδία 72-75

Ρωσία-Πολωνία 60-70

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Λευκορωσία-Ρωσία 58-84

Πολωνία-Εσθονία 60-48

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

Ισλανδία-Πολωνία 62-60

Εσθονία-Λευκορωσία 70-72

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Ισλανδία 3-1 278-270 7, 2.Πολωνία 3-1 270-221 7, 3.Ρωσία 2-2 270-248 6,   4.Λευκορωσία 2-2 254-304 6, 5.Εσθονία 0-4 239-1268 4.

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Αλβανία-Μ. Βρετανία 44-62

Ολλανδία-Κόσσοβο 69-40

Ιρλανδία-Ελλάδα 47-93

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Ελλάδα-Ολλανδία 68-36

Μ. Βρετανία-Ιρλανδία 66-56

Κόσοβο-Αλβανία 62-55

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Κόσοβο-Μ. Βρετανία 58-72

Ολλανδία-Ιρλανδία 58-64

Αλβανία-Ελλάδα 35-97

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Ιρλανδία-Αλβανία 67-47

Μ. Βρετανία-Ολλανδία  48-40

Ελλάδα-Κόσοβο 103-44

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

Αλβανία-Ολλανδία 54-65

Κόσοβο-Ιρλανδία 52-67

Ελλάδα-Μ. Βρετανία  82-61

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Ελλάδα 5-0 443-223 10, 2.Μ.Βρετανία 4-1 309-1280 9, 3.Ιρλανδία 3-2 301-316 8 4.Ολλανδία 2-3 268-274 7, 5.Κόσοβο 1-4 256-366 6, 6.Αλβανία 0-5 235-353 5.

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Κροατία-Ρουμανία 100-67

Σλοβακία-Βουλγαρία 73-83

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 97-51

Βουλγαρία-Κροατία 47-81

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Ρουμανία-Βουλγαρία 76-49 

Κροατία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη 70-66 

 

 Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Σλοβακία-Κροατία 54-92

Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 73-58

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική 

Βουλγαρία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη 58-74

Ρουμανία-Σλοβακία 71-75

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Κροατία 4-0 343-234 8, 2.Βοσνία & Ερζεγοβίνη 3-1 310-237 8, 3.Ρουμανία 1-3 272-297 5, 4.Σλοβακία 1-3 253-343 5, 5.Βουλγαρία 1-3 237-304 5.

Β΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 22 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:001. Αλβανία-Βουλγαρία  (θέσεις 17-21)

14:152. Μαυροβούνιο-Πολωνία (θέσεις 1-8)

16:303. Κροατία-Μεγάλη Βρετανία (θέσεις 1-8)

18:454. Ελλάδα-Βοσνία & Ερζεγοβίνη (θέσεις 1-8)

21:005. Ισλανδία-Γεωργία (θέσεις 1-8)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:006. Αρμενία-Εσθονία (θέσεις 17-21)

14:157. Πορτογαλία-Λευκορωσία (θέσεις 9-16)

16:308. Ρουμανία-Ολλανδία (θέσεις 9-16)

18:459. Ρωσία-Σκόπια (θέσεις 9-16)

21:0010. Ιρλανδία-Σλοβακία (θέσεις 9-16)

 

Σάββατο 23 Ιουλίου

*Κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

14:1511. Νικητής 7-Νικητής 8 (θέσεις 9-12)

16:30 -12. Νικητής 9-Νικητής 10 (θέσεις 9-12)

18:4513. Νικητής 5-Νικητής 4 (ημιτελικός)

21:0014. Νικητής 3-Νικητής 2 (ημιτελικός)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:0015. 5ος 4ου ομίλου-5ος 3ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:1516. Ηττημένος 7-Ηττημένος 8 (θέσεις 13-16)

16:30 -17. Ηττημένος 9-Ηττημένος 10 (θέσεις 13-16)

18:30 -18. Ηττημένος 2-Ηττημένος 3 (θέσεις 5-8)

21:00 -19. Ηττημένος 5-Ηττημένος 4 (θέσεις 5-8)

 

Κυριακή 24 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:00 Νικητής 16-Νικητής 17 (θέσεις 13-14)

14:15 Ηττημένος 11-Ηττημένος 12 (θέσεις 11-12)

16:30 Νικητής 11-Νικητής 12 (θέσεις 9-10)

18:45 Ηττημένος 13-Ηττημένος 14 (μικρός τελικός)

21:00 Νικητής 13-Νικητής 14 (τελικός)

*Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

09:15 Νικητής 15-Ηττημένος 1 (θέσεις 19-20)

11:30 Νικητής 1-Νικητής 6 (θέσεις 17-18)

13:45 Ηττημένος 16-Ηττημένος 17 (θέσεις 15-16)

16:00 Ηττημένος 18-Ηττημένος 19 (θέσεις 7-8)

16:45 Νικητής 18-Νικητής 19 (θέσεις 5-6)