Ελλάδα, Μαυροβούνιο, Κροατία και Ισλανδία προκρίθηκαν στα ημιτελικά και θα διεκδικήσουν τα τρία ΄΄εισιτήρια΄΄ ανόδου στην πρώτη κατηγορία των νέων. Οι Ισλανδοί θα είναι ο αντίπαλος της εθνικής μας στον ημιτελικό, ενώ η άλλη ομάδα του τελικού θα βγει απ΄ το ζευγάρι Μαυροβούνιο-Κροατία. Οι ημιτελικοί και οι υπόλοιποι αγώνες κατάταξης θα γίνουν σήμερα Σάββατο, προτελευταία μέρα του ευρωμπάσκετ.

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα της πρώτης μέρας της τελικής φάσης, καθώς και το υπολειπόμενο πρόγραμμα του τουρνουά:

Β΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 22 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:001. Αλβανία-Βουλγαρία  56-76 (θέσεις 17-21)

14:152. Μαυροβούνιο-Πολωνία 63-51 (θέσεις 1-8)

16:303. Κροατία-Μεγάλη Βρετανία 69-53 (θέσεις 1-8)

18:454. Ελλάδα-Βοσνία & Ερζεγοβίνη 77-51 (θέσεις 1-8)

21:005. Ισλανδία-Γεωργία 94-54 (θέσεις 1-8)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:006. Αρμενία-Εσθονία 74-68 (θέσεις 17-20)

14:157. Πορτογαλία-Λευκορωσία 75-74 (θέσεις 9-16)

16:308. Ρουμανία-Ολλανδία 71-54 (θέσεις 9-16)

18:459. Ρωσία-Σκόπια 92-59 (θέσεις 9-16)

21:0010. Ιρλανδία-Σλοβακία 77-70 (θέσεις 9-16)

 

Σάββατο 23 Ιουλίου

*Κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

14:1511. Πορτογαλία-Ρουμανία (θέσεις 9-12)

16:30 -12. Ρωσία-Ιρλανδία (θέσεις 9-12)

18:4513. Μαυροβούνιο-Κροατία (ημιτελικός)

21:0014. Ελλάδα-Ισλανδία (ημιτελικός)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:0015.Βουλγαρία-Κόσοβο (θέσεις 17-21)

14:1516. Λευκορωσία-Ολλανδία (θέσεις 13-16)

16:30 -17. Σκόποα-Σλοβακία (θέσεις 13-16)

18:30 -18. Πολωνία-Μεγάλη Βρετανία (θέσεις 5-8)

21:00 -19. Γεωργία-Β0σνία & Ερζεγοβίνη (θέσεις 5-8)

 

Κυριακή 24 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:00 Νικητής 16-Νικητής 17 (θέσεις 13-14)

14:15 Ηττημένος 11-Ηττημένος 12 Σ (θέσεις 11-12)

16:30 Νικητής 11-Νικητής 12 (θέσεις 9-10)

18:45 Ηττημένος 13-Ηττημένος 14 (μικρός τελικός)

21:00 Νικητής 13-Νικητής 14 (τελικός)

*Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

09:15 Νικητής 15-Ηττημένος 1 (θέσεις 19-20)

11:30 Νικητής 1-Νικητής 6 (θέσεις 17-18)

13:45 Ηττημένος 16-Ηττημένος 17 (θέσεις 15-16)

16:00 Ηττημένος 18-Ηττημένος 19 (θέσεις 7-8)

16:45 Νικητής 18-Νικητής 19 (θέσεις 5-6)