Ανακοινώθηκαν από την ΕΠΟ οι όμιλοι της φετινής Γ´ Εθνικής και άρχισαν τα… όργανα.

Σε πλήρη επιβεβαίωση του χθεσινού ρεπορτάζ του «Δυνατά & Αθλητικά» (Δείτε ΕΔΩ), οι ομάδες της Εύβοιας βρέθηκαν στον 6ο όμιλο μαζί με της ομάδες της Αθήνας, την Κόρινθο, τον Αιολικό και τις 2 των Κυκλάδων. Επίσης, όπως γράψαμε επίσης χθες, οι 2 ομάδες της Βοιωτίας τοποθετήθηκαν στον 7ο όμιλο παρέα με τις ομάδες της Αργολίδας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Αρκαδίας, Ζακύνθου και Κεφαλλονιάς.

Στα υπόλοιπα, η σύνθεση του 8ου ομίλου πιθανότατα να προκαλέσει προβλήματα καθώς επιβεβαιώθηκαν τα σενάρια και περιλαμβάνει τις ομάδες της Ηλείας και της Αχαΐας μαζί με τις 3 ομάδες της Ρόδου, τις 2 από την Ανατολική Αττική και τον Αχαρναϊκό. Ήδη οι πρώτες αντιδράσεις από τις ομάδες από την Πελοπόννησο, κινούνται προς την απειλή μη καθόδου στο πρωτάθλημα και προσφυγή στην αθλητική δικαιοσύνη για καταστρατήγηση της προκήρυξης που μιλά για καταρτικό με γεωγραφικά κριτήρια.

Η διαδικασία, πάντως, δεν πέρασε αναίμακτα καθώς, λίγο πριν την ανακοίνωση παραιτήθηκε ο Πρόεδρος της Επιτροπής διοργανώσεων της ΕΠΟ και υπεύθυνος για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, Σταύρος Ψαρόπουλος καθώς η πρόταση που κατέθεσε καταψηφίστηκε με ψήφους 6-1.

Η κλήρωση του πρωταθλήματος ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 12/9 και η σέντρα γίνει στις 30/9.

Οι όμιλοι

6ος όμιλος

ΑΟ Χαλκίς
Απόλλων Ερέτριας
Καλλιθέα
Αιγάλεω
Ηλυσιακός
Αγιος Ιερόθεος
Αγιοι Ανάργυροι
Χαραυγιακός
ΑΟ Χαλκίς
Απόλλων Ερέτριας
ΠΑΣ Κόρινθος
Πανθηραϊκός
Θύελλα Καμαρίου
Αιολικός

7ος όμιλος

ΑΟ Υπάτου
Αμβρυσσέας Διστόμου
ΑΟ Κατασταρίου
ΑΟ Εικοσιμίας
Καλαμάτα
Πάμισος
Αστέρας Βλαχιώτη
ΑΕ Πελλάνας
Ερμιονίδα
Παναργειακός
Ενωση Λέρνας
Ασπρόπυργος
Μανδραϊκός

1ος όμιλος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης
ΠΑΟΚ Κοσμίου
Άρης Αβάτου
Ορφέας Ξάνθης
Ασπίδα Ξάνθης
Καβάλα
Νέστος Χρυσούπολης
Αετός Ορφανού
Κεραυνός Πέρνης
Πανσερραϊκός
Εθνικός Σιδηροκάστρου
Απόλλων Παραλιμνίου
ΑΕ Καλαμπακίου
Αλέξανδρος Κιλκίς

2ος όμιλος

Άρης Παλαιοχωρίου
Μακεδονικός
Αλμωπός Αριδαίας
Εδεσσαϊκός
Αγροτικός Αστέρας
ΑΠΕ Λαγκαδά
Βέροια
ΠΑΟ Κουφαλίων
Ολυμπιακός Κυμίνων
ΠΟ Τριγλίας
ΑΣ Γιαννιτσά
Νίκη Αγκαθιάς
Μελιτέας Μελίτης
Ερμής Αμυνταίου

3ος όμιλος

Τηλυκράτης Λευκάδας
Μακεδονικός Φούφα
Θεσπρωτός
ΑΕ Λευκίμμης
Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
Θρίαμβος Σερβανιών
Μακεδονικός Σιάτιστας
Γρεβενά Αεράτα
Σούλι Παραμυθιάς
ΑΟ Φλωριάδας
Κρόνος Αργυράδων
Αχέρων Καναλακίου
Ναυπακτιακός Αστέρας

4ος όμιλος

Πιερικός
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας
Νίκη Βόλου
Αστέρας Ιτέας
ΓΣ Αλμυρού
Ολυμπιακός Βόλου
ΑΟ Σελλάνων
Οικονόμος Τσαριτσάνης
ΑΣ Μετέωρα
Θησέας Αγριάς
Αναγέννηση Καρδίτσας
Απόλλων Μακρυχωρίου
Φωκικός
ΑΟ Στυλίδας

5ος όμιλος

Εθνικός Πειραιά
Προοδευτική
ΑΠΟ Κερατσίνι
Ιωνικός
Ατρόμητος Πειραιά
Αμπελακιακός
ΟΦ Ιεράπετρας
ΑΕ Νεάπολης
Ατσαλένιος
Γιούχτας
ΑΟ Επισκοπής
ΑΟ Παλαιόχωρας
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

8ος όμιλος

Διαγόρας Ρόδου
Ιάλυσος
Φοίβος Κρεμαστής
Αχαρναϊκός
Θύελλα Ραφήνας
Παλληνιακός
Παναιγιάλειος
Διαγόρας Βραχνεϊκων
Πανομβριακός
Αστέρας Αμαλιάδας
Πανηλειακός
ΠΑΟ Βάρδας
Νίκη Τραγανού