Στο γήπεδο του Βούρκου η Προποντίδα υποδέχθηκε για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Εύβοιας τον Λήλαντα Βασιλικού!
Πολύ πιο έτοιμη η Προποντίδα, έφτασε άνετα στη νίκη απέναντι σ’ έναν Λήλα, που ΄΄ψάχνεται΄΄ ακόμα και όλοι αναρωτούνται πως θα εμφανιστεί η ομάδα του Ληλαντίου, μετά από 10ετίες στην Β’ ΕΠΣΕ!
Η ΄΄Μπάρτσα΄΄ προηγήθηκε γρήγορα με δύο γκολ στο α’ 10λεπτο, κάτι που έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Κ. Σταματίου!
Ήταν το 6’ όταν ο Συνοδάκης εκτέλεσε κόρνερ, μέσα στην περιοχή ο Τσιαρβούλής, με κεφαλιά έκανε το 1-0!
Δύο λεπτά αργότερα, 8’ με μακρινή μπαλιά ο Συνοδάκης βρίσκει τον Στούπα, που με άψογο τρόπο σκοράρει και 2-0!
Μετά το 20λεπτο ο Λήλας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και οι παίκτες του προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων…
Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν την όποια πίεση καιέφτασαν στο 3ο γκολ που εδραίωσε την νίκη τους!
Στο 33’ ο Γκιόσι, εκμεταλλεύτηκε λάθος αντίπαλου αμυντικού, πήρε την μπάλα και με πλασέ έγραψε το 3-0!
Στο β’ μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ήταν λιγοστές οι φάσεις που είχαν ενδιαφέρον, μέχρι το τελευταίο 10λεπτο του αγώνα…
Ήταν το 80’ όταν ο Γκιόσι βρήκε πολύ ωραία τον Στούπα, που κάνει το τελικό 4-0!
Τέλος στο 85’ ο τερματοφύλακας του Λήλα, Αναστασίου είδε την κόκκινη κάρτα (μαρκάρισμα στον Τσακλάνο εκτός περιοχής)!
Διαιτητές: Κώστας Γκάτσος-Γιάννης Κελεπούτης-Χάρης Αντωνίου

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ (Κώστας Σταματίου): Κουσκούτης, Μωραΐτης (46′ Αν. Συνοδάκης), Αθανασίου, Τσιαρβούλας, Αλ. Συνοδάκης,  Σταθόπουλος (74′ Βελούσης), Παπακωνσταντίνου (55’ Τσακόγιας), Τσιαμπαλής, Σουρτζής (55′ Τσακλάνος), Γκιόσι, Στούπας.

ΛΗΛΑΣ Βασιλικού (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αναστασίου, Καρβελάς (81′ Αρτσίτας) Τζαφέρος, Μπενέτος, Κουσερής, Νάτσης, Μυλωνάς (80′ Ζαχαριάς), Ρωμανός, Σαμαρτζής (60′ Λύκος), Μικράκης (81′ Ζαχαριάς), Γάτσος (60′ Λύκος).