Ο Άρης Θήβας είναι ο φετινός πρωταθλητής της ΕΣΚΑΣΕ καθώς επικράτησε σε πέμπτο ματς του Μάκαρου Άμφισσας και πήρε την άνοδο για την Γ΄ Εθνική.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην σειρά αγώνων του τελικού έχοντας από μία νίκη από την κανονική περίοδο. Ωστόσο το πλεονέκτημα και οι δύο υπερασπίστηκαν την έδρα τους και ο Άρης Θήβας, έχοντας το αντίστοιχο πλεονέκτημα, κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Στο παιχνίδι που έκρινε το φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα της Θήβας επικράτησε δίκαια με 77-51, σε ένα ματς που ο Μάκαρος ήταν ανταγωνιστικός για περίπου ένα ημίχρονο. Η τελική διαφορά του σκορ δείχνει ότι άξια οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν πρωταθλητές.

Είναι η πρώτη φορά που ο Άρης Θήβας θα βρεθεί σε εθνικά πρωταθλήματα, από το 1980 που ιδρύθηκε.

Στα αξιοσημείωτα του τελικού ήταν η παρουσία 3 διαιτητών, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά σε παιχνίδι της ΕΣΚΑΣΕ, κίνηση που δικαίωσε την διοργανώτρια για αυτήν την επιλογή.