Συγκλονιστικός ήταν και ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος «μη ενεργεία» του ΄΄Derneki Sports Park΄΄! Σ΄ ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές και αγωνία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της 50λεπτης μονομαχίας, ο Αλκοολικός Αστέρας κατάφερε ν΄ αναδειχτεί νικητής, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, επί της ομάδας του Βασιλείου, που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ουσιαστικά την «χαριστική» βολή έδωσε ο Κώστας Κανάνι, στην τελευταία φάση του αγώνα, στην οποία διαμόρφωσε το τελικό σκορ και ενώ προηγουμένως η ομάδα του Βασιλείου είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι.

Μάλιστα λίγα λεπτά πιο πριν η ομάδα του Βασιλείου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-3, όμως ο Κώστας Κανάνι με τρία γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο αναδείχτηκε σε μορφή του τελικού και χάρισε την κούπα στον Αλκοολικό Αστέρα! Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βασιλείου προηγήθηκε με 2-0, με τέρματα του Λάζου, μόλις στο 2ο λεπτό και του Αλεξάνδρου, στο 22΄. Ο Αλκοολικός Αστέρας κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τέρμα του Γιάννη Κανάνι, λίγο πριν την ανάπαυλα και να δώσει νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Μάλιστα ο Αλκοολικός Αστέρας, έφερε το ματς «στα ίσα», στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, με γκολ του Μαργέτη. Η ομάδα του Βασιλείου προηγήθηκε και πάλι, με 3-2, με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λάζου, στα «μισά» περίπου της επανάληψης, όμως δύο λεπτά μετά ο Αλκοολικός Αστέρας «απάντησε» με γκολ του Βελή και ισοφάρισε και πάλι. Ο Λάζος έκανε «χατ-τρικ» στο 44΄, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού τον «μιμήθηκε» ο αντίπαλος του Κώστας Κανάνι, «κλέβοντας» του την κούπα και τον άτυπο τίτλο του πολυτιμότερου του μεγάλου τελικού!

Βασιλείου: Μπάμπης Ρόγκας, Σάκης Μπρέλος, Δημήτρης Λάζος, Γιώργος Πύθουλας, Νίκος Μαραγκός, Δημήτρης Αλεξάνδρου, Κωνσταντίνος Ιωσήφ, Κώστας Αθανασίου.

Αλκοολικός Αστέρας: Γιάννης Καρβέλης, Γιώργος Καρβέλης, Νίκος Μπεϊνόγλου, Κώστας Κανάνι, Γιάννης Κανάνι, Χαράλαμπος Μαργέτης, Πάρης Δαριβέρης, Φώτης Βελής, Γιώργος Καρβέλης.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε απονομή μεταλλιών και κυπέλλων στις δυο ομάδες του τελικού, αλλά και στον πρώτο σκόρερ του τουρνουά Γιάννη Σιμιτζή της ομάδας Μπόχα Τζούνιορς. Με την διεξαγωγή του μεγάλου τελικού του πρωταθλήματος «μη ενεργεία» ποδοσφαιριστών, ολοκληρώθηκε ο καλοκαιρινός «κύκλος» των τουρνουά του ΄΄Derneki Sports Park΄΄, που αναμφισβήτητα συγκέντρωσαν το ενδιαφέρον του «ποδοσφαιρόκοσμου» της Χαλκίδας και όχι μόνο, αναβιώνοντας τις «χρυσές» εποχές των μουντιαλίτο του παρελθόντος, στο ιστορικό «γηπεδάκι». Πλέον το ραντεβού, στο ΄΄Derneki Sports Park΄΄, ανανεώθηκε για τον Οκτώβριο, με την έναρξη των χειμερινών τουρνουά!

Κάνε λοιπόν παιχνίδι και μπες στον κόσμο του ποδοσφαίρου και γίνε και εσύ πρωταθλητής! Απόλαυσε το παιχνίδι με την παρέα στο μουντιαλίτο 6X6 χειμώνα-καλοκαίρι! Παρακολούθησε την αγαπημένη σου ομάδα και όλους τους σπουδαίους αγώνες στην μεγάλη οθόνη. Με γήπεδο ποδοσφαίρου πλήρως ανακαινισμένο με καινούριο τάπητα για να το ευχαριστηθείς στο παιχνίδι και γήπεδο μπάσκετ, σε υπέροχο περιβάλλον μέσα στο πράσινο και άνετο πάρκιγκ. Ιδανικός χώρος για παιδικά πάρτυ και σχολικές εκδρομές. Στον Ιππόδρομο Χαλκίδας (τηλέφωνα κρατήσεων: 2210 92662, 6974 438 563).