Λήλας Βασιλικού – Α.Ε.Κ. Χαλκίδας 2-0: Βίοι αντίθετοι

0
367

O Λήλας Βασιλικού επικράτησε στον αγώνα και συνέχισε την σταθερή του πορεία, κρατώντας στην τελευταία θέση την Α.Ε.Κ. Χαλκίδας.

Σε ένα δυνατό και άναρχο (στο μεγαλύτερο μέρος του) παιχνίδι, ο γηπεδούχος Λήλας Βασιλικού κράτησε το εντός έδρας αήττητό του απέναντι στην αξιόμαχη Α.Ε.Κ. Χαλκίδας, που δεν κατάφερε να πάρει ούτε σήμερα κάτι, μένοντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο κος Λάμπρου ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-2-3-1 με τον Μαντά κάτω απ’ τα δοκάρια, Καρλατήρα στο αριστερό άκρο της άμυνας, Seidaras στο δεξί, δύο κεντρικούς αμυντικούς τους Toworfe και Παλαιολόγο, αμυντικά χαφ τους Τσολάκο και Κατσίμπρα, αριστερά στην επίθεση τον Αγγελάτο, δεξιά τον Καραχάλιο και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μαστροκώστα, σε θέση επιτελικού χαφ τον Τσομπάνη.

Στην αντίπερα με ίδιο σύστημα αλλά σαφής πιο αμυντικούς προσανατολισμούς, ο κος Ταυταρίδης επέλεξε τον Ζαφειρόπουλο στο τέρμα, τους Κοτρώτσιο, Τριανταφύλλου, Σταμελάκη και Ντεγιάννη (από αριστερά) στην άμυνα, τρεις στο κέντρο τους ΤζαφέροΠέσχυρα και Χρόνη, με τον τελευταίο σε πιο επιθετικογενή ρόλο, αριστερά στην επίθεση τον Τουλίτση, δεξιά τον Καλέντζη και στην κορυφή της επίθεσης τον Λάσμε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για τον Λήλα που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′, με τον Τσολάκο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων και με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του Ζαφειρόπουλου. Η φάση ξεκίνησε με την σέντρα του αγώνα με τον Καραχάλιο να κερδίζει φάουλ από τα δεξιά, τον Αγγελάτο με όμορφο χτύπημα να στέλνει την μπάλα στην καρδιά της άμυνας των κιτρινόμαυρων και τον Τσολάκο να τελειώνει σωστά την φάση.

Γρήγορα η Α.Ε.Κ. Χαλκίδας συνήλθε και πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, με το επόμενο τέταρτο να της ανήκει. Μάλιστα στο 11′ έφτασε αρκετά κοντά στο γκολ, καθώς ο Λάσμε έκλεψε την μπάλα στα αριστερά και σέντραρε πολύ όμορφα, με τον Καλέτζη να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας αλλά να μην προλαβαίνει να την στείλει στα δίκτυα του Μαντά.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς σχεδόν κόντρα στην ροή του αγώνα δημιούργησαν κι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ήταν το 28ο λεπτό όταν ο Τσομπάνης βγήκε μετά από κάθετη ολομόναχος απέναντι στον Ζαφειρόπουλο, πλασάροντας όμως συρτά κι άστοχα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αγγελάτος σέντραρε ιδανικά μέσα στην μικρή περιοχή με τον Μαστροκώστα να πιάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Ζαφειρόπολο στην απόκρουση του αγώνα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή των κινήσεων, προσπαθώντας παράλληλα να φτάσουν στο δεύτερο γκολ. Στο 42′ και πάλι ο Αγγελάτος, από κόρνερ αυτή τη φορά, σέντραρε στην περιοχή με τον Μαστροκώστα να πηδά ψηλότερα από όλους, να παίρνει και πάλι την κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά να την πετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Λάμσε να πιάνει ένα μακρινό, μονοκόμματο σουτ μετά από λάθος εκτίμηση του Παλαιολόγου, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαντά, που βρισκόταν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λήλας μπήκε στον αγώνα πολύ δυνατά, αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Επέβαλε γρήγορα τον ρυθμό του και προσπάθησε να κυκλοφορήσει πιο σωστά την μπάλα, με την Α.Ε.Κ. Χαλκίδας όμως να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καλέντζης σούταρε μόλις άουτ.

Στο 69′ από κόρνερ του Καραχάλιου, ο Μαστροκώστας θα πάρει άλλη μια κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή με την κατάληξή της να είναι η ίδια με την προηγούμενη, πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, η Α.Ε.Κ. Χαλκίδας θα χάσει την σημαντικότερη ευκαιρία της στον αγώνα, στο πιο κομβικό για το παιχνίδι σημείο. Από σέντρα μέσα στην περιοχή και την άστοχη έξοδο του Μαντά πάνω σε αμυντικούς του, η μπάλα θα στρωθεί μπροστά στον Σταμελάκη ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να σουτάρει σε κενή εστία, κάνοντας κάτι που έμοιαζε περισσότερο με ανοιχτό κοντρόλ. Η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίκτυα με τον Παλαιολόγο ως “από μηχανής θεό” να την διώχνει πάνω στη γραμμή, κρατώντας το μηδέν.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Σταμελάκης για να ισοφαρίσει, το έκανε στο 76′ ο mvp της σημερινής αναμέτρησης Δ. Αγγελάτος, καθώς με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το τελικό 2-0. Την ρόλο του δημιουργού αυτή τη φορά ανέλαβε ο επίσης πολύ κινητικός Καραχάλιος, με όμορφη σέντρα από τα δεξιά. Τα υπόλοιπα λεπτά ακολούθησε ένα “γαϊτανάκι αλλαγών” από τους δύο προπονητές, θεωρώντας πως ο νικητής έχει κριθεί.

Τελευταία φάση του αγώνα, ένα δυνατό σουτ του Curra έξω από την περιοχή, που σωστά απέκρουσε ο Ζαφειρόπουλος.

Έτσι ο Λήλας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού, μένοντας όμως και πάλι στο -8 από τον Απόλλων Ερέτριας, όπου την ίδια ώρα περνούσε νικηφόρα από την έδρα του Βατώντα με 6-1.

Λήλας Βασιλικού (Λάμπρου): Μαντάς, Καρλατήρας (77’ Curra), Seidaras, Toworfe, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Κατσίμπρας, Καραχάλιος (88′ Παλόγος), Τσομπάνης (64’ Τζάβρας), Μαστροκώστας, Δ. Αγγελάτος (85’ Ποδαράς).

Α.Ε.Κ. Χαλκίδας. (Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Ντεγιάννης (90′ Σταμέλος), Κοτρώτσιος, Τριανταφύλλου, Σταμελάκης, Τζαφέρος, Χρόνης, Τουλίτσης (83’ Φιόλα), Λάμσε, Πεσχύρας, Καλέντζης (59’ Βαταμίδης).